Kierowcy, noga z gazu! Uwaga na warunki pogodowe

Zmienne warunki atmosferyczne sprawiają, że na drogach robi się niebezpiecznie. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg.

Policjanci apelują do kierowców o zdjęcie z nogi z gazu, przypominają także o dokładnym odśnieżeniu samochodu przed wyjazdem. Do pieszych apelują, by nie zapominali o odblaskach. Zachowajmy ostrożność na drodze!
Za oknem padający śnieg i deszcz. Warunki drogowe robią się co raz trudniejsze. Na mokrej nawierzchni zmniejsza się przyczepność opon, a razem z nią nasze bezpieczeństwo. Tym bardziej powinniśmy jeździć z prędkością dostosowaną do panujących warunków, natężenia ruchu, pogody i stanu nawierzchni. Ważne jest też zachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu.

Policjanci przypominają także o dokładnym odśnieżeniu samochodu przed wyjazdem. Nie wystarczy zgarnąć śnieg jedynie z kawałka przedniej szyby. Warto odśnieżyć również dach, odmrozić boczne szyby, lusterka, zwrócić uwagę na światła w pojeździe i kierunkowskazy oraz na to, czy czytelna jest tablica rejestracyjna. To wszystko wpływa na bezpieczeństwo osób jadących tym samochodem oraz innych użytkowników dróg.

Zgodnie z przepisami pojazd ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu drogowego, nie naruszało porządku na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę . Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewnić dostateczne pole widzenia kierującemu oraz łatwe i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Kierowcy, którzy nie stosują się do tych przepisów muszą się liczyć z mandatem karym w wysokości do 500 złotych.

Zimą bardzo ważne jest także, aby piesi pamiętali o obowiązku noszenia elementów odblaskowych. W warunkach niedostatecznej widoczności, kierujący później niż zwykle zauważają wszelkie nieoświetlone przeszkody na drodze, w tym pieszych ubranych w odzież, która kolorem zbliżona jest do otoczenia (szary, czarny, granatowy). Pieszy widzi światła samochodu z dużej odległości, jednak dla kierowcy może on być niewidoczny. Odblaskowy breloczek, opaska, kamizelka sprawią, że zostanie on w porę dostrzeżony.

Pamiętajmy też, że niekorzystna pogoda przyczynia się niekiedy do złego samopoczucia powodując u osób prowadzących pojazd rozproszenie uwagi. Uczestnicząc w ruchu drogowym weźmy pod uwagę również taką okoliczność.

Apelujemy do kierowców o ostrożną jazdę, zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem. Pieszym przypominamy, że bezpieczeństwo na drogach często zależy od decyzji, które podejmują.

Źródło: KPP w Piszu/fot.ilustracyjny