Pisz liderem w spłacaniu długów – gmina wyszła na prostą

Ranking „Wspólnoty” potwierdza, że gminie Pisz udało się to, co jeszcze na początku 2015r. wydawało się niemożliwe. Po trzech latach samorząd zdołał się uwolnić od połowy zadłużenia.

W przeciągu trzech lat poprzedniej kadencji Gmina zdołała spłacić 48,81% początkowego zadłużenia, a więc prawie połowę. Wśród 267 miast powiatowych Pisz stał się liderem w spłacaniu długów i zajmuje I miejsce w „Ranking zmian zadłużenia samorządów w latach 2014–2017” opracowywanym corocznie przez wydawnictwo „Wspólnota”

Nowy ranking „Wspólnoty” potwierdza informacje o coraz lepszym stanie finansowym gminy. Eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego badali, jak zmieniał się poziom długu jednostek samorządu terytorialnego. Przeprowadzone badania potwierdzają, że gmina Pisz zdołała wydobyć się z pułapki zadłużenia i stała się rekordzistą w swojej klasie.

– W latach 2014 i 2015 budżet właściwie się nie spinał. Ze względu na ogromne zadłużenie i odsetki mieliśmy zatory płatnicze i problemy z wypłatami. Od kilku lat oszczędzamy, głównie żeby mieć na wydatki bieżące – wspomin skarbnik Pisza Małgorzata Biraga na łamach „Wspólnoty”.

Problemy finansowe gminy Pisz zaczęły nabrzmiewać w latach 2010 – 2014. To wtedy pojawiło się ogromne zadłużenie, sięgające zobowiązań w wysokości 79 proc. dochodów budżetowych na 2014 rok. Spodziewano się nawet wprowadzenia odgórnie programu postępowania naprawczego.

– Nie był jednak konieczny. Udało się ograniczyć wydatki właściwie we wszystkich częściach budżetu i wypracować nadwyżki, dzięki którym zadłużenie spłacamy – dodaje Małgorzata Biraga, skarbnik.

W roku 2014 w rankingu bogactwa samorządów, Pisz zajmował dopiero 154 miejsce. Już po roku gmina uplasowała się na 90 miejscu, a w następnym 2016r. było to miejsce 69. Wpływ na wyniki rankingu miało zwiększenie już w pierwszym roku dochodów gminy o 7,5 mln zł i spłata pierwszej części zadłużenia – prawie 11 mln zł. Na spłatę długów przeznaczona została cała wypracowana nadwyżka.
Podobnie było w roku 2016r., gdy Gmina zdołała się wydobyć z pułapki zadłużenia i zaczęła odzyskiwać równowagę finansową. Dochody wzrosły do prawie 108 mln zł i z nadwyżką w kwocie 8,4 mln zł Pisz mógł sobie pozwolić na spłatę kolejnej części długu – 9,1 mln zł.
W rok 2017 gmina Pisz wchodziła z zadłużeniem 43,9 mln zł i planowanym budżetem na poziomie ponad 113 mln zł. Jak potwierdza to dziś ranking „Wspólnoty”, gminie udało się to, co jeszcze na początku 2015r. wydawało się niemożliwe. Po trzech latach samorząd zdołał się uwolnić od połowy zadłużenia.

– Ten sukces kosztował nas sporo wyrzeczeń. Cierpliwość i systematyczna praca się opłacała. Osiągnięte efekty otwierają dziś przed nami na nowo szanse rozwoju nie tylko w sferze inwestycji infrastrukturalnych, ale również w obszarach mających bezpośredni wpływ na poprawę jakości życia i majętności mieszkańców naszej gminy – mówi Andrzej Szymborski, burmistrz Pisza. – Obejmując cztery lata temu urząd burmistrza, jako gmina byliśmy w jednej z najgorszych sytuacji finansowych w kraju. Dziś wszystko się zmieniło, co potwierdzają najbardziej prestiżowe rankingi.

Dzięki oszczędzaniu i konsekwentnej polityce finansowej, w 2018 roku Gminę stać było na pierwszy od lat poważny plan inwestycyjny, opiewający na kwotę 25 mln zł, bez zaciągania jakichkolwiek kredytów.
Dziś spłata reszty ogromnego zadłużenia wydaje się już tylko formalnością i za dwa lata gmina Pisz pozbędzie się reszty tego balastu.

Zródło: Wspolnota, www.pisz.pl
Ranking zmian zadłużenia samorządów w latach 2014–2017 dostępny jest na stronie:
http://www.wspolnota.org.pl/fileadmin/user_upload/Rankingi18/Nr_24_Ranking_-_Zadluzenie_samorzadow.pdf