Znicz będzie miał w końcu budynek klubowy

Wiosną na stadionie miejskim w Białej Piskiej powstanie budynek klubowy z prawdziwego zdarzenia. Ręce zacierają piłkarze i działacze Znicza, czekając na znaczącą poprawę warunków socjalnych.

Ponad 1,3 mln zł będzie kosztowała budowa, która wiosną zostanie zrealizowana na stadionie miejskim w Białej Piskiej. Gmina Biała Piska pozyskała na budowę ponad 601 tys. zł dofinansowania w ramach programu rozwoju infrastruktury sportowej realizowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

– Nasz wniosek został oceniony bardzo dobrze – mówi Wojciech Stępniak, burmistrz Białej Piskiej. – Rozwój infrastruktury sportowej jest dla nas ważny, tym bardziej, że Znicz jest czołowym klubem w regionie, a piłkarze przynoszą nam wszystkim wiele powodów do radości i dumy. W przyszłorocznym budżecie zabezpieczymy na realizację inwestycji sumę 700 tys. zł i zgodnie z harmonogramem projektu przeprowadzimy budowę w pierwszej połowie roku.

Obecne zaplecze socjalne na stadionie w Białej Piskiej stanowi problem wobec coraz lepszych wyników Znicza i gry na wyższym poziomie. Nowy budynek klubowy Znicza będzie odpowiadał wymaganiom licencyjnym I ligi. Do tej pory klub w porozumieniu z władzami gminy na bieżąco prowadził doraźne prace, by warunki, w których piłkarze spędzają wiele godzin w tygodniu odpowiadały standardom.

– Czekaliśmy na pozytywne rozstrzygnięcie programu Sportowa Polska, bo baza jaką obecnie dysponujemy na stadionie nie zaspokaja naszych potrzeb – przyznaje Jacek Jankowski, prezes Znicza Biała Piska. – Jako klub możemy tylko podziękować wszystkim osobom, które były i dalej będą zaangażowane w realizację przedsięwzięcia. Przede wszystkim słowa uznania należą się burmistrzowi Wojciechowi Stępniakowi, który od lat widzi naszą pracę, nasze wyniki i okazuje nam bardzo duże wsparcie.

W nowym budynku oprócz szatni dla zawodników i zaplecza dla sędziów oraz działaczy znajdą się m.in. w gabinet do masażu i rehabilitacji, sala konferencyjna oraz loża do oglądania spotkań w komfortowych warunkach. Budynek klubowy ma służyć Zniczowi od przyszłego sezonu. W planach jest także budowa sztucznego oświetlenia stadionu. Opracowano już dokumentację techniczną, a kolejnym etapem przygotowań do realizacji będzie pozyskanie środków, które uzupełnią pulę z budżetu gminy.

– Systematyczne modernizowanie obiektu czy pielęgnowanie płyty boiska jest dla nas bardzo ważnym wsparciem ze strony gminy, które sprawia, że możemy podnosić poziom organizacyjny i odważnie myśleć o realizacji kolejnych planów sportowych – dodaje Jacek Jankowski. – Będziemy walczyć o utrzymanie zespołu seniorów na poziomie III ligi, ale naszym celem jest także stworzenie klubowej akademii dla dzieci i młodzieży.

Działacze Znicza chcą by w klubie trenowali młodzi piłkarze z całej gminy, a najlepsi z nich w przyszłości występowali w pierwszym zespole. Aspirują też do miana solidnego klubu, który, choć niewielki, może działać wielotorowo, cieszyć swoją grą kibiców i wychowywać młode pokolenia.

Łukasz Szymański