Kolno – niewybuchy i ewakuacja 2 tysięcy ludzi

W poniedziałek w Kolnie zarządzono ewakuację około 2 tys. mieszkańców po znalezieniu niewybuchów przy przebudowie drogi DK63 na odcinku Pisz – Kolno.

Powodem było znalezienie niewybuchów podczas prac budowlanych na jednej z ulic miasta. Były to dwa niewybuchy artyleryjskie typu C z okresu II wojny swiatowej. Średnica pocisku to 155 mm. Jeden pocisk waży około 45 kg. Strefę rażenia saperzy ocenili oni na 1200 metrów. Miejsce znaleziska było na wylocie z miasta w okolicy osiedli mieszkalnych i szpitala. Po zwołaniu sztabu kryzysowego, zdecydowano o ewakuacji osób w promieniu 500 metrów od znaleziska. W sumie w niebezpiecznej strefie znajdowało się około 2000 tys. mieszkańców. Akcja saperów zakończyła się kilkanaście minut po godz. 21. „Ruch drogowy został wznowiony, a ludzie mogli wrócić do domów.
– Saperzy zabrali oba niewybuchy do specjalnego pojazdu – powiedział szef sztabu kryzysowego Andrzej Duda. – Sama akcja przebiegła sprawnie. Nie ma osób poszkodowanych. Niewybuchy zostaną zneutralizowane na poligonie w Orzyszu.

Źródło:interia.pl
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu
  • Czytelnik

    2000 tysiące? Wow, nie wiedzialem że Kolno ma tylu mieszkańcow.

  • kamil

    Ja tu czegos nie rozumiem,tyle ciekawych rzeczy sie dzieje w Piszu a tu tylko o kolnie,psich ogonach I pijanych kierowcach.Naprawde nie macie o czym pisac?Zreszta nie tylko tutaj,na „piskim forum” ktore mialo byc tuba propagandowa rzadzacej koalicji panuje bloga cisza I tylko hula wiatr.A byly obiecane zdjecia kandydatow I ich krotkie biografie a jest totalna blokada.Czego sie boicie? osamotnionego „piskiego warchola”.Stanac z otwarta przylbica do dyskusji,nie wystarczy miec racje,trzeba jeszcze tej prawdy bronic.Chyba,ze uznaliscie,ze macie wygrana w kieszeni I nie warto sie wysilac to tkwijcie w blogim snie dalej.Nie,zebym sie czepial burmistrza,jestem za nim calym sercem,ale na glowne stronie urzedu od dwoch tygodni wisi „big news” o deskorolkach,a gdzie wiadomosci o budowie bialmedu,mazurskiego kurczaka,portu,ul silickiego I in.Gdzie sa zdjecia?To jest hybrydowa wojna I nie wolno jej przegrac.