Kolno – niewybuchy i ewakuacja 2 tysięcy ludzi

W poniedziałek w Kolnie zarządzono ewakuację około 2 tys. mieszkańców po znalezieniu niewybuchów przy przebudowie drogi DK63 na odcinku Pisz – Kolno.

Powodem było znalezienie niewybuchów podczas prac budowlanych na jednej z ulic miasta. Były to dwa niewybuchy artyleryjskie typu C z okresu II wojny swiatowej. Średnica pocisku to 155 mm. Jeden pocisk waży około 45 kg. Strefę rażenia saperzy ocenili oni na 1200 metrów. Miejsce znaleziska było na wylocie z miasta w okolicy osiedli mieszkalnych i szpitala. Po zwołaniu sztabu kryzysowego, zdecydowano o ewakuacji osób w promieniu 500 metrów od znaleziska. W sumie w niebezpiecznej strefie znajdowało się około 2000 tys. mieszkańców. Akcja saperów zakończyła się kilkanaście minut po godz. 21. “Ruch drogowy został wznowiony, a ludzie mogli wrócić do domów.
– Saperzy zabrali oba niewybuchy do specjalnego pojazdu – powiedział szef sztabu kryzysowego Andrzej Duda. – Sama akcja przebiegła sprawnie. Nie ma osób poszkodowanych. Niewybuchy zostaną zneutralizowane na poligonie w Orzyszu.

Źródło:interia.pl
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu