Koniec wakacji – bezpieczny powrót do domu

Do niedzieli na drogach będzie można zauważyć zwiększony ruch pojazdów. A wszystko przez ostatni weekend wakacji, czyli czas powrotów z wypoczynku.

Nad bezpieczeństwem na drogach czuwać będą policyjne patrole prowadząc wzmożone działania pn. „Bezpieczny weekend – ostatni weekend wakacji”.

Funkcjonariusze będą zdecydowanie reagowali na wszelkie przypadki naruszenia przepisów ruchu drogowego. Policjanci w trakcie kontroli drogowych będą sprawdzali wymagane dokumenty uprawniające do kierowania pojazdem, zwrócą uwagę na stan techniczny i wyposażenie auta oraz sprawdzą stan trzeźwości kierowcy.

Przed wyruszeniem w drogę warto także zwrócić uwagę, czy bezpiecznie przewozimy dzieci w samochodzie. To także będzie przedmiotem policyjnych kontroli. Przy tej okazji policjanci drogówki przypominają przepisy obowiązujące w tej kwestii.

Starsze dzieci w samochodzie

Dziecko, które ma mniej niż 150 cm wzrostu należy przewozić w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci zgodnie z masą i wzrostem dziecka oraz właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach UE lub regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dzieci w pojeździe.

Foteliki oraz inne urządzenia muszą być instalowane w pojeździe zgodnie z zaleceniami producenta wskazującymi, w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane. Warto zaznaczyć, że wykroczenie stanowi także przewożenie dziecka w foteliku nieprawidłowo zainstalowanym.

Kiedy wystarczy tylko pas bezpieczeństwa?

Przepisy zezwalają na przewożenie w autach osobowych, ciężarowo – osobowych, ciężarowych wyposażonych w pasy bezpieczeństwa dzieci mające co najmniej 135 cm wzrostu zapiętych tylko pasami bezpieczeństwa.

Może to nastąpić jedynie wówczas, gdy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie mu fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego. W praktyce dotyczy to przewożenia dziecka mieszczącego się w powyższym przedziale wzrostu, którego waga ciała przekracza 36 kg, a więc przewidzianą w przepisach maksymalną wagę dla urządzenia przytrzymującego dla dziecka. Powyższe wyłączenie nie dotyczy przewożenia dziecka na przednim siedzeniu pojazdu, co powinno każdorazowo odbywać się z wykorzystaniem fotelika lub urządzenia przytrzymującego.

Ponadto przepisy zezwalają na przewożenie w autach osobowych, dostawczych, czy ciężarowo – osobowych na tylnym siedzeniu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat zapiętego jedynie w pasy bezpieczeństwa. Taka sytuacja dopuszczalna jest wówczas, kiedy dwoje dzieci jest przewożonych na tylnym siedzeniu w fotelikach i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego.

Kiedy dziecko może jechać bez fotelika?

Zwolnienie z omawianego obowiązku dotyczy m.in. sytuacji przewozu trójki małych dzieci w samochodach, w których nie ma możliwości zainstalowania trzech fotelików z tyłu auta. W takim wypadku dziecko w wieku przynajmniej 3 lat może siedzieć pomiędzy dwójką dzieci siedzących w fotelikach, ale pod warunkiem, że zostało przypięte pasami bezpieczeństwa.

Dziecko można przewozić bez fotelika lub innego urządzenia wówczas, gdy przewożone jest taksówką, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, pojazdem Policji, Straży Granicznej lub straży miejskiej/gminnej.

Także wtedy, gdy posiada zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

Zakazy dotyczące przewożenia dzieci

Kierującemu pojazdem zabrania się przewożenia w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu auta wyposażonego w aktywną poduszkę powietrzną dla pasażera.

Zabrania się także przewożenia dziecka w wieku do lat 3 w samochodach niewyposażonych w pasy bezpieczeństwa i fotelik bezpieczeństwa lub w pasy bezpieczeństwa lub inne urządzenie przytrzymujące dla dzieci.

Zabronione jest także przewożenie na przednim siedzeniu auta dziecka poza fotelikiem lub innym urządzeniem przytrzymującym mającego mniej niż 150 cm wzrostu.

Nie oszczędzajmy na bezpieczeństwie naszych pociech. Dołóżmy wszelkich starań, aby dziecko w samochodzie podróżowało bezpiecznie.