Szanujmy las

Nareszcie nastały wakacje i okres urlopowy, upragniony czas odpoczynku, wyczekiwany już od jesieni poprzedniego roku. Wypoczynek na łonie przyrody, z dala od zgiełku miast pozwala na całkowite odprężenie i zregenerowanie sił. Las jest do tego idealnym miejscem.

Musimy pamiętać, że jesteśmy jego gośćmi i należy przestrzegać w nim kilku zasad. Wówczas nasz wypoczynek będzie również przyjazny dla lasu i jego mieszkańców.
Ze względów bezpieczeństwa nie można poruszać się po powierzchniach leśnych, na których trwają prace gospodarcze. Takie miejsca są opatrzone tablicami ostrzegawczymi „Zakaz wstępu prace gospodarcze”.

Objęte stałym zakazem wstępu są uprawy leśne do wysokości 4 m (czyli miejsca gdzie rosną młode drzewa), ostoje zwierzyny, powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne (WDN i GDN). Te ostatnie stanowią bazę nasion i możemy rozpoznać je po oznaczeniach na drzewach: ciągłe, żółte opaski oraz namalowana litera „N”, stanowi informację o wyłączonym drzewostanie nasiennym (WDN). Natomiast, jeśli zauważymy namalowaną na drzewach żółtą przerywaną opaskę, oznacza to, że stoimy przed gospodarczym drzewostanem nasiennym (GDN).

Po lasach możemy poruszać się pieszo lub na rowerze, natomiast niedozwolony jest ruch pojazdami silnikowymi i zaprzęgowymi. Poruszanie się tymi pojazdami jest dozwolone wyłącznie po drogach leśnych udostępnionych do ruchu (drogi te są oznakowane drogowskazami).Ten zakaz nie dotyczy osób niepełnosprawnych poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Zwracajmy uwagę również na śmieci, które zanieczyszczają środowisko oraz stwarzają zagrożenie dla życia zwierząt. Nikt nie lubi ich widoku, dlatego zabierzmy je ze sobą i dajmy dobry przykład innym.

Pamiętajmy, że podczas korzystania z uroków lasu nie należy niszczyć przyrody i w jakikolwiek sposób płoszyć jego mieszkańców. W lasach nie używamy otwartego ognia. Ognisko można rozpalić wyłącznie w miejscu do tego wyznaczonym. Nawet mała iskierka może spowodować pożar, który w środowisku leśnym przynosi ogromne straty. Niszczy nie tylko drzewostany ale stanowi zagrożenie dla życia mieszkańców lasu oraz turystów, którzy w nim wypoczywają.

Nie zapomnijmy, że spacerując po lesie z psem należy trzymać go na smyczy ze względu na bezpieczeństwo zwierząt. Nasze psy rozemocjonowane ogromem zapachów lasu mogą dla zabawy pogonić zwierzę lub zrobić mu krzywdę. Warto również pamiętać, że zwierzęta, które w tym okresie wychowują młode, przestraszone przez psa mogą porzucić potomstwo.

Na leśne wędrówki warto się kompleksowo przygotować. Pamiętajmy o odpowiednim ubiorze i wygodnych butach. Wskazane jest aby przed wyjściem użyć środków odstraszających owady i sprawdzić prognozę pogody. Nie zaszkodzi poinformować kogoś z rodziny lub znajomych o planowanym dłuższym wyjściu do lasu. Wyruszając w nieznane ostępy leśne warto zabrać mapę i zwracać uwagę na numery na słupkach oddziałowych oraz różne charakterystyczne punkty orientacyjne w lesie. Po powrocie do domu powinniśmy sprawdzić czy nie zabraliśmy z lasu nieproszonych gości – kleszczy.

Gdy zechcemy zostać w lesie na dłużej? Jest na to rozwiązanie, ponieważ spokojnie i bez przeszkód namiot możemy rozbić w specjalnie wyznaczonych do tego celu miejscach biwakowania czy polach namiotowych.Pamiętajmy, że Leśnik jest sprzymierzeńcem turysty – na pewno udzieli ważnych wskazówek i w razie potrzeby pomoże.

Nadleśnictwo Pisz