Przejazdy kolejowe pod okiem policji

Nadchodzący tydzień policja rozpocznie akcją „Bezpieczny przejazd kolejowy” W poniedziałek funkcjonariusze piskiej drogówki przeprowadzą działania mające zwrócić uwagę na bezpieczeństwo poruszających się samochodami na przejazdach kolejowych.

Policjanci piskiej drogówki w poniedziałek (5 marca br.) uczestniczyć będą w wojewódzkich działaniach pn. „Bezpieczny przejazd kolejowy”. Głównym założeniem przedsięwzięcia będzie poprawa bezpieczeństwa w rejonach strzeżonych i niestrzeżonych przejazdów kolejowych, a także zwrócenie uwagi kierowców na przestrzeganie umieszczonych tam znaków zarówno pionowych, jak i poziomych.

Z doświadczeń funkcjonariuszy piskiej drogówki wynika, że zdecydowana większość kierujących przestrzega przepisów dotyczących bezpiecznego przejeżdżania przez przejazdy kolejowe. Zdarzają się jednak skrajnie niebezpieczne zachowania, kiedy to kierowcy wjeżdżają na przejazd kolejowy pomimo braku możliwości jego opuszczenia, albo wjeżdżają na przejazd w momencie, gdy rogatki są opuszczane, a na sygnalizatorze wyświetlane jest czerwone światło.

Jadąc samochodem często podróżujemy z naszymi bliskimi – dziećmi, rodzicami, znajomymi. Wówczas ich bezpieczeństwo leży w rękach kierowcy. Stąd warto przestrzegać obowiązujących przepisów również na strzeżonych i niestrzeżonych przejazdach kolejowych. Pamiętajmy, że w przypadku zderzenia samochodu z pociągiem, auto nie ma żadnych szans, a wypadki te należą do najtragiczniejszych. Przyczyną takich zdarzeń jest najczęściej pośpiech kierującego. Tymczasem warto zatrzymać przez przejazdem kolejowych i sprawdzić czy nic nie nadjeżdża. Te kilka sekund może uratować życie nasze i naszych bliskich.

Pamiętajmy zatem:

Zbliżając się do przejazdu kolejowego należy zwrócić uwagę na to, co dzieje się wokół. Gdy dojeżdżamy do przejazdu i widzimy przed nami sznur stojących samochodów, zatrzymajmy się przed rogatkami. Wjechać możemy tylko wtedy, gdy możliwe jest jego bezpieczne opuszczenie.
Nie wolno wjeżdżać na przejazd kolejowy, gdy rogatki są w trakcie opuszczania, a na sygnalizatorze świeci się czerwone światło. Wjazd na przejazd po przejechaniu pociągu możliwy jest wtedy, gdy rogatki całkowicie zostaną podniesione oraz zgaśnie czerwone światło na sygnalizatorze.
W sytuacjach, gdy kierowcy nie stosują się do tych przepisów, w związku z popełnionym wykroczeniem mogą zostać ukarani przez policjantów mandatem karnym w wysokości do 500 złotych.
Policjanci apelują – zachowajmy szczególną ostrożność przejeżdżając przez przejazdy kolejowy szczególnie te niestrzeżone.