Policja na drogach – kontrole kierowców

„Młodość- Brawura- Prędkość” to działania kontrolno – prewencyjne prowadzone przez policjantów województwa warmińsko – mazurskiego od piątku do najbliższej środy.

W niedzielę uwaga funkcjonariuszy piskiej drogówki skoncentrowana była na kaskadowym pomiarze prędkości na drodze krajowej numer 16. Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 17 kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość. Kierujący passatem stracił uprawnienia do kierowania za jazdę w obszarze zabudowanym z prędkością ponad 100 km/h.

Od piątku do najbliższej środy policjanci z całego województwa warmińsko – mazurskiego prowadzą działania kontrolno – prewencyjne pn. „Młodość – Brawura – Prędkość’.

Głównym ich celem jest ograniczenie liczny wypadków drogowych poprzez egzekwowanie, zwłaszcza od młodych kierujących, przestrzegania ograniczania prędkości i innych przepisów ruchu drogowego. Działania mają także za zadanie wyrobienie wśród ujawnionych sprawców wykroczeń przeświadczenia, że jazda z nadmierną prędkością jest niebezpieczna nie tylko dla nich samych, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego.

Od lat statystyki zdarzeń drogowych dowodzą, że jednymi z najbardziej niebezpiecznych kierowców w ruchu drogowym są kierowcy w przedziale wiekowym 18-24 lata. To grupa osób, którą cechuje brak doświadczenia i umiejętności w kierowaniu pojazdami. Brawura, skłonność do ryzyka połączone często z niedojrzałością emocjonalną prowadzą do większej liczby zdarzeń drogowych z ich udziałem.

W województwie warmińsko – mazurskim, kierowcy w przedziale wiekowym 18-24 lat w roku 2016 spowodowali 311 wypadków drogowych, w których zginęło 38 osób. W roku 2017 – 276, w których zginęło 21 osób, a w 2018 roku spowodowali już 14 wypadków.

Stąd policjanci piskiej drogówki przeprowadzili w niedzielę (25 lutego br.) tzw. kaskadowy pomiar prędkości na krajowej 16-tce. Często zdarza się, że kierowcy widząc policyjny patrol mierzący prędkość zwalniają po to, by za chwilę później przyspieszyć. Tym razem czekała na nich niespodzianka w postaci kolejnego patrolu drogówki, który również dokonywał pomiaru prędkości. W ten sposób funkcjonariusze skontrolowali blisko 60 pojazdów. Ujawnili 17 kierujących, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkości. Jedna osoba straciła prawo jazdy.

Uprawnienia stracił 35-letni mieszkaniec gminy Biała Piska, który siedział za kierownicą pojazdu marki VW Passat. Kierujący tym autem jechał przez miejscowość Mikosze z prędkością 105 km/h przy ograniczeniu do 50 km/h. Z uwagi na rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym 35-latek ukarany został przez policjantów mandatem karnym w wysokości 500 złotych. Funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy.