Pobiegną Tropem Wilczym

4 marca wystartuję ogólnopolski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych “Tropem Wilczym”. Wydarzenie upamiętniające bohaterów polskiego podziemia od kilku lat przyciąga tysiące osób w całej Polsce. W ubiegłym roku w piskim biegu wystartowało około 300 osób.

Bieg “Tropem Wilczym”od kilku lat cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Pisza. Chętnych do wziecia udziału wd tegorocznej edycji z pewnościa też nie zabraknie.

Historia biegu:

W ubiegłym roku piskiemu biegowi “Tropem Wilczym” towarzyszyły inscenizacje historyczne grup rekonstrukcyjnych
W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.
Po zeszłorocznym sukcesie– 40 000 uczestników ze 160 miast z całej Polski oraz Nowego Jorku, Chicago, Londynu, Wilna, Grodna, Lidy, Żytomierza i Zdołbunowa poprzeczka poszła jeszcze wyżej. Tegoroczne plany zakładają udział 60 000 biegaczy z 240 miast nie tylko z Polski. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek).