Bądź patriotą – oddaj honorowo krew

1 marca odbędzie się najbliższa zbiórka krwi w Piszu. Wydarzenie organizowane przez Muzeum Ziemi Piskiej oraz Powiatowy Klub Honorowych Dawców Krwi w Piszu wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Akcja odbędzie się pod hasłem „Oddaj krew i ratuj życie”, a idea honorowego krwiodawstwa tym razem zawita w muzealne mury. 1 marca krwiodawców obsłuży zespół wyjazdowy Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, który będzie miał do dyspozycji autokar przystosowany do poboru krwi.

– Honorowe krwiodawstwo to postawa, która jest patriotyzmem XXI wieku – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Krew stanowi lek, który można pozyskiwać tylko od ludzi chętnych do ratowania życia innych. 1 marca obchodzimy święto państwowe, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych, więc uznaliśmy, że to dobra okazja, by połączyć oddawanie krwi z historią, a akcję w duchu aktywnego patriotyzmu zorganizować właśnie w muzeum. Autokar zaparkuje przed muzeum, a rejestracja odbędzie się w naszych salach ekspozycyjnych. Ekipa będzie w stanie obsłużyć 50 krwiodawców i mam nadzieję, że właśnie tyle osób weźmie udział w akcji.

Zbiórka krwi rozpocznie się o godz. 9.00 i potrwa kilka godzin. Każdy uczestnik akcji otrzyma imienne podziękowanie oraz komplet upominków przygotowanych przez Muzeum Ziemi Piskiej, m.in. biało-czerwoną opaskę na ramię, by podkreślić patriotyczny charakter wydarzenia.
Krwiodawcą może zostać zdrowa osoba pełnoletnia. By wziąć udział w akcji należy posiadać dokument tożsamości z numerem pesel. Na miejscu wypełnia się specjalną ankietę oraz przechodzi krótkie badanie lekarskie. To lekarz decyduje, czy chętny może oddać krew. Sam pobór trwa od kilku do kilkunastu minut, a każdemu krwiodawcy za 450 ml oddanej krwi przysługuje ekwiwalent w postaci czekolad.
Akcja odbędzie się w ramach Obchodów Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, tegorocznego cyklu wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Piskiej. Szczegółowe informacje o poborze oraz innych spotkaniach organizowanych przez MZP dla uczczenia jubileuszu można znaleźć na stronie internetowej www.muzeumziemipiskiej.pl oraz profilu Muzeum Ziemi Piskiej na Facebooku.