Mandat zapłacisz kartą w radiowozie

Policjanci piskiej drogówki otrzymali terminale płatnicze, dzięki którym można natychmiast uregulować należność za popełnione wykroczenie, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

 

Co raz więcej mówi się o opłacaniu mandatów przy użyciu terminali płatniczych. Funkcjonariusze piskiej drogówki otrzymali 3 takie urządzenia, których wykorzystywanie przez policjantów oraz inne służby reguluje Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 września 2017 roku. W terminal wyposażony jest każdy patrol dbający o bezpieczeństwo na drodze.

Jak to działa ?

Dzięki nowym urządzeniom każdy kierowca, który został ukarany mandatem za popełnione wykroczenie, może od razu opłacić grzywnę, używając karty płatniczej. Trzeba jednak pamiętać, że karta musi być własnoręcznie podpisana przez właściciela. W przypadku takiej formy płatności osoba ukarana mandatem nie ponosi żadnych dodatkowych opłat za przelew. Co najważniejsze, to nowoczesne rozwiązanie jest dostępne także dla osób, które na co dzień nie mieszkają w naszym kraju, nie posiadają przy sobie polskiej waluty, a popełniły wykroczenie. W takiej sytuacji terminal płatniczy przeliczy należność, a opłacający będzie widział kwotę na wyświetlaczu.

Jakie korzyści niesie opłacenie mandatu u policjanta za pomocą terminala płatniczego ?

Dzięki wykorzystaniu karty płatniczej lub aplikacji w telefonie (blik lub system płatności zbliżeniowej dostępny na telefony komórkowe), osoba ukarana mandatem w łatwy i szybki sposób zapłaci grzywnę natychmiast po jej nałożeniu przez policjanta. Zrobi to na miejscu i bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych opłat.

Co na to kierowcy ?

Z relacji policjantów piskiej drogówki wynika, że kierowcy chętnie korzystają z możliwości opłacenia mandatu za pomocą terminala. Zdarza się, że w ciągu służby blisko połowa wystawionych przez funkcjonariuszy mandatów uiszczona została przy użyciu tych urządzeń.

Podczas działań „Prędkość’ przeprowadzonych w czwartek (15 lutego br.) na drogach powiatu piskiego, już pierwszy zatrzymany kierujący, który przekroczył dozwoloną prędkość skorzystał z możliwości opłacenia mandatu w wysokości 100 złotych kartą.

Tylko w ciągu minionego tygodnia 37 mandatów, na łączną kwotę 4200 złotych, opłaconych zostało przy wykorzystaniu terminali płatniczych, którymi dysponują funkcjonariusze piskiej drogówki.

Co z mandatami wystawionymi wcześniej ?

Na chwilę obecną sposób dokonywania płatności nie dopuszcza opłacania mandatów otrzymanych wcześniej, ani tych które osoby ukarane zdecydowały się opłacić w sposób inny niż na miejscu dzięki użyciu terminala.