Nareszczie – Będzie nowa droga i bezpieczna ścieżka rowerowa z Pisza do Wiartla

Wszystko wskazuję na to, że wiosną ruszy przebudowa drogi Pisz – Wiartel. Wzdłuż nowej, poszerzonej nawierzchni wybudowana zostanie bezpieczna ścieżka rowerowa. W planach ma ona być początkiem trasy rowerowej Pisz – Wiartel – Karwica – Krzyże – Ruciane – Nida.

Wojewoda Warmińsko Mazurski opublikował wstępną listę rankingową wniosków o dofinansowanie budowy dróg w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016 – 2019. Wniosek Powiatowego Zarządu Dróg w Piszu uzyskał w tym rankingu najlepszą ocenę zajmując pierwsze miejsce pośród 29 wniosków z innych powiatów naszego województwa. Tym samym już wiosną przyszłego roku ruszą prace w zakresie przebudowy kolejnego etapu drogi powiatowej Nr 1522N Karpa – Turośl – Pisz.
Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu w wysokości 3 mln zł oraz środkom własnym Powiatu Piskiego w wysokości 4,1 mln zł przebudowany zostanie odcinek od Wiartla Małego do połączenia z odcinkiem przebudowanej drogi w Piszu. W sumie blisko 4,5 km drogi zostanie poszerzone do 6 metrów. Na modernizowanym odcinku zostanie przebudowany przepust w miejscowości Jabłoń, skrzyżowanie z drogą gminną do miejscowości Wąglik. Przed wjazdem do Pisza powstanie wyspa kanalizująca i spowalniająca ruch.

– Ważnym elementem w tej inwestycji jest zaprojektowana ścieżka rowerowa, biegnąca poza rowem z dala od przejeżdżających pojazdów. Połączona zostanie też z istniejącą już ścieżką przy ul. Gdańskiej – zdradza Andrzej Nowicki, starosta powiatu piskiego. – W planach na przyszłe lata zamierzamy rozbudować tę trasę rowerową o odcinki z Wiartla do Karwicy, Krzyży i Rucianego – Nidy.

Dofinansowany projekt wejdzie w fazę realizacji wraz z zatwierdzeniem i ogłoszeniem przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego listy wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania oraz przyjęciu budżetu Powiatu Piskiego na 2018 r. Wówczas to zostanie ogłoszony przetarg w celu wyłonienia wykonawcy. Planowane termin zakończenia prac to koniec czerwca.