Piątkowa gala zorganizowana przez Muzeum Ziemi Piskiej była zwieńczeniem cyklu wydarzeń poświęconych obchodom Jubileuszu Pisza z okazji 650. rocznicy nadania miastu praw osadniczych i bartnych. Podczas spotkania odbyła się minikonferencja naukowa, zaprezentowali się miejscowi artyści, a także oddano w ręce czytelników najnowszy numer pisma „Znad Pisy”.
Wydarzenie zorganizowane przez piskich muzealników było godnym zwieńczeniem cyklu tegorocznych spotkań poświęconych historii naszego miasta i regionu. Finał Jubileuszu Pisza odbył się 10 listopada, a tego samego dnia w 1367 roku komtur bałgijski Ulryk Fricke nadał mieszkańcom osady przy zamku Johannisburg przywilej na wolne rybołówstwo, bartnictwo i myślistwo.
Z okazji jubileuszu Muzeum Ziemi Piskiej pozyskało z archiwum w Berlinie kopię dokumentu i zleciło nowe tłumaczenie. W piątek dokument wystawiono na scenie Piskiego Domu Kultury, a do końca roku w muzeum będzie można oglądać specjalną wystawę. Nowy przekład przywileju opracowany przez dr. Bartłomieja Dźwigałę zaprezentowano także w etiudzie filmowej rozpoczynającej spotkanie, która przykuła uwagę uczestników pięknymi kadrami Pisza oraz otaczających miasto lasów i jezior.
– Zaczęliśmy mocnym akcentem, spinając przeszłość i teraźniejszość – mówi dr Aneta Agnieszka Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Musimy pamiętać o dorobku naszych przodków, bo to oni dali podstawy ku temu, by miasto nad Pisą się rozwijało i było dobrym miejscem do życia. Ogromnie cieszę się, że nasze zaproszenie na obchody Jubileuszu Pisza przyjęło tak wielu mieszkańców miasta. Dzięki uczestnikom i wszystkim zaangażowanym w organizację gali możemy powiedzieć, że to było godne zwieńczenie tegorocznego cyklu wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Piskiej dla uczczenia święta miasta. Spotkanie zorganizowaliśmy w Piskim Domu Kultury, a sala widowiskowa pękała w szwach. Jeszcze raz pragnę wszystkim podziękować.
Muzealnicy przygotowali w piątkowy wieczór bardzo bogaty program. Prezentem na Jubileusz Pisza było nowe wydanie pisma „Znad Pisy”. Zapowiadana od kilku tygodni książka cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Przede wszystkim uwagę przykuwała nowa szata graficzna, ale to także najobszerniejsze opracowanie w 22-letniej historii wydawnictwa.
Część tematów bezpośrednio związanych z Piszem omówili ich autorzy, wcielając się w rolę prelegentów podczas minikonferencji naukowej. Pomiędzy wystąpieniami historyków prezentowali się zaproszeni artyści. Po raz drugi podczas cyklu gości muzeum swym pięknym głosem zachwyciła Zuzanna Nalewajek, której w piątek przy fortepianie akompaniował tata Wojciech Nalewajek.
Następnie półgodzinny recital dał pianista Jan Strzałkowski. Koncert zakończył walcem Fryderyka Chopina, podczas którego dzieci i harcerze rozdawali widzom białe i czerwone róże. Jako ostatnia na scenie wystąpiła piszanka Teresa Leszczyńska, prezentując swój wiersz napisany specjalnie na piątkową galę.
Już niedługo powstanie filmowa relacja z piątkowego wydarzenia, która zostanie udostępniona przez muzealników w internecie. W sieci zamieszczona zostanie także etiuda filmowa przygotowana na galę w oparciu o nowe tłumaczenie przywileju.