Nowy numer „Znad Pisy” na Jubileusz Pisza – jest sporo nowości

 Muzeum Ziemi Piskiej zaprezentowało nowy numer „Znad Pisy”, książkowego pisma popularnonaukowego wydawanego w Piszu od ponad 20 lat. Najnowsze opracowanie zostało przygotowane w odmienionej szacie graficznej. „Znad Pisy” będzie do kupienia od 10 listopada.

Zbliża się promocja 23 numeru „Znad Pisy”, regionalnego pisma popularnonaukowego, wydawanego przez piskich muzealników. Pozycja będzie do kupienia od 10 listopada. Wiadomo, że najnowszy numer będzie wyjątkowy pod wieloma względami. Okładkę pisma po raz pierwszy zdobi kolorowe zdjęcie, które jest zapowiedzią nowej szaty graficznej.
– Poświęciliśmy okładce bardzo dużo uwagi. Chcieliśmy, by przykuwała uwagę i zachęcała do sięgnięcia po pismo – mówi dr Aneta Agnieszka Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej i redaktor naczelna „Znad Pisy”. – Wykorzystana fotografia przedstawia krajobraz w starorzeczu Pisy. W tle widać panoramę Pisza, znad drzew wyłaniają się wieże piskiego ratusza oraz kościoła Św. Jana Chrzciciela. Zdjęcie wykonał piszanin Marek Truszkowski. Zmieliliśmy nie tylko stronę tytułową, ale także całą szatę graficzną pisma. Nowoczesne opracowanie przygotował Sławomir Krajewski. Zależało nam, by poszczególne strony były przejrzyste i przyjazne dla oka, zapewniając wysoki komfort czytania.


Nowy numer jest najobszerniejszy w 22-letniej historii książkowego „Znad Pisy”. Tradycyjnie do współpracy zaproszono wielu historyków zajmujących się badaniem dziejów regionu, a także specjalistów z innych dziedzin, m.in. archeologii, językoznawstwa i przyrody. Dużą grupę wśród współautorów stanowią piszanie oraz osoby związane z Ziemią Piską, dzięki czemu pismo ma mieć jeszcze więcej materiałów poświęconych bezpośrednio naszemu miastu. Po raz pierwszy redakcję w wyborze i opracowaniu materiałów wsparła rada naukowa, a nowością jest również zrecenzowanie numeru przez naukowców z renomowanych uczelni.
– Artykuły zostały bardzo dobrze ocenione, a recenzenci podkreślili szeroką tematykę pisma. To gwarantuje poziom, do którego Czytelnicy „Znad Pisy” są przyzwyczajeni – tłumaczy dr Aneta Agnieszka Karwowska. – Z pełną świadomością mogę powiedzieć, że „Znad Pisy” to wciąż bardzo dobre opracowanie o historii, archeologii, społeczeństwie i przyrodzie regionu. Zapowiadane zmiany zrobiliśmy z myślą o odbiorcach i mam nadzieję, że zostanie to dostrzeżone. Przekonamy się o tym już za kilkanaście dni, gdy rozpoczniemy sprzedaż  najnowszego numeru i recenzentami staną się nasi Czytelnicy.
Oddanie „Znad Pisy” w ręce Czytelników, wraz z omówieniem numeru 23, to jeden z punktów programu gali z okazji Jubileuszu Pisza. Spotkanie, zaplanowane 10 listopada w Piskim Domu Kultury,  będzie uwieńczeniem cyklu wydarzeń organizowanych przez piskich muzealników od marca tego roku z okazji 650. rocznicy nadania naszemu miastu praw osadniczych i bartnych. Podczas zakończenia obchodów jubileuszu zaprezentowana zostanie także kopia przywileju z 10 listopada 1367 roku, pozyskana z archiwum w Berlinie, wraz z nowym tłumaczeniem przygotowanym przez dr. Bartłomieja Dźwigałę z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Nie zabraknie także występów młodych, piskich artystów i innych niespodzianek zaplanowanych przez muzealników.
– Chcemy, by 10 listopada był świętem wszystkich piszan, dlatego skorzystamy z gościnności Piskiego Domu Kultury – mówi dr Aneta Agnieszka Karwowska. – Gala będzie miała odpowiednią oprawę, a my będziemy mogli zrealizować wszystkie zaplanowane elementy. Większość tegorocznych wydarzeń zorganizowanych przez Muzeum Ziemi Piskiej, łącznie z wydaniem nowego numeru „Znad Pisy”, wpisywało się w odchody Jubileuszu Pisza. Mam nadzieję, że listopadowe spotkanie będzie prawdziwym finałem obchodów.

Gala z okazji Jubileuszu Pisza, podczas której ruszy sprzedaż „Znad Pisy”, odbędzie się 10 listopada w sali widowiskowej PDK. Początek spotkania o godz. 18.00. Wstęp wolny.