Zabytkowy ołtarz w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Piszu został dziś zdemontowany, zapakowany i wywieziony do Olsztyna. Operacja rozbiórki najcenniejszego zabytku w naszym mieście odbywała się pod bacznym okiem konserwator Ewy Olkowskiej i proboszcza parafii ks. Jana Karbowskiego.
Późnorenesansowy ołtarz z XVII roku czeka teraz gruntowna konserwacja i renowacja. To pierwszy od stuleci tak poważny zabieg na najcenniejszym piskim zabytku.
– Po renowacji ołtarz i znajdujące się na nim malowidła oraz rzeźby będą miał zupełnie inną kolorystykę. Przywrócimy jego pierwotny wygląd – zapewnia Ewa Olkowska, konserwator zabytków z Olsztyna.
Jej pracownia podjęła się prac renowacyjnych. Konserwatorzy będą chcieli odtworzyć pierwotną kolorystykę ołtarza. W tym celu będą musieli zdjąć warstwy różnego rodzaju farb i złoceń nakładanych przed laty na cenne rzeźby i dotrzeć do warstw pierwotnych zabytku.
– Stan ołtarza jest raczej kiepski. Zabytek jest zaatakowany przez różnego rodzaju drewnojady. Sypie się z niego tzw. mączka W wielu miejscach jest odspojona warstwa polichromii od podłoża – wymienia konserwator Ewa Olkowska. – Przywrócenie ołtarza do świetności będzie zabiegiem dosyć czasochłonnym. Jeśli wszystko będzie odbywało się bez przeszkód i niespodzianek, ołtarz wróci na swoje miejsce jesienią 2018 roku.
Prace konserwatorskie podzielone są na dwa etapy. W pierwszej fazie zabytek będzie wyczyszczony z kurzu i brudów na całej powierzchni. Następnie wzmocniona zostanie struktura drewna przez impregnacje, dezynfekcję i dezynsekcje. Kolejny proces to konsolidacja, czyli podklejenie odchodzących od podłoża warstw polichromii, usunięcie nieoryginalnych przemalowań oraz wykonanie brakujących dorzeźbień i snycerki. Drugi etap to głównie prace renowacyjne przy elementach zdobiących ołtarz: malowidłach, rzeźbach, złoceniach i srebrzeniach. No i oczywiście montaż na swoim miejscu.
Renowacja ołtarza z kościoła św. Jana Chrzciciela w Piszu to nie tylko czasochłonna operacja, ale również bardzo kosztowna. Dzięki zabiegom proboszcza ks. Jana Karbowskiego oraz wielu osób związanych z parafią Św. Jana Chrzciciela, udało się pozyskać na ten cel dotację w wysokości 80 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kwota ta starczy na pokrycie kosztów pierwszego etapu renowacji ołtarza. Proboszcz parafii liczy, że resztę pieniędzy potrzebnych na konserwacje zabytku, uda się pozyskać ze zbiórek wśród parafian i datków od osób prywatnych i lokalnych przedsiębiorców.
Renowacja ołtarza głównego to nie pierwsze tego typu przedsięwzięcie proboszcza parafii Św. Jana Chrzciciela. Dzięki zabiegom ks. Jana Karbowskiego zabytkowy kościół w Piszu doczekał się renowacji cennych organów, zabytkowej chrzcielnicy oraz figury św. Jana, która przed laty wieńczyła koronę ołtarza głównego. Kolejnym w kolejce do renowacji zabytkiem w kościele jest zabytkowa ambona z 1704 roku.