Tłumy piszan wyszły 21 czerwca 1987 roku na ulice miasta, by obserwować rywalizację swoich reprezentantów z drużyną ze Słubic w Telewizyjnym Turnieju Miast. Wydarzenie poprzedziły przygotowania, by jak najlepiej przedstawić Pisz na ogólnopolskiej antenie TVP. 30. rocznica Turnieju Miast jest doskonałą okazją, by zaprezentować archiwalne materiały z Pisza.
Udział w Telewizyjnym Turnieju Miast był w Piszu wydarzeniem roku 1987. Możliwość zaprezentowania miasta przed kamerami TVP była okazją do promocji turystyki, a także integracji społeczności lokalnej. Zbigniew Zieliński, ówczesny I sekretarz komitetu rejonowego PZPR w Piszu, uważa, że piszanom udało się wykorzystać szansę, mimo, że decyzja o udziale Pisza w teleturnieju zapadła w kwietniu 1987 roku, więc czasu nie było dużo. Nasze miasto zostało pierwszym reprezentantem województwa suwalskiego w popularnej telewizyjnej audycji. Piszanie rywalizowali z mieszkańcami Słubic.
Festyn, odbywający się 21 czerwca 1987 na piskim rynku, przy ówczesnym Miejskim Domu Kultury oraz nad Pisą był zwieńczeniem intensywnych przygotowań. W dniu turnieju na ulice Pisza wyległy tłumy mieszkańców. Rywalizacja pod okiem kamer TVP była sporą atrakcją. Przygotowano także ciekawy, trwający cały dzień program. Zaproszono wykonawców z Pisza oraz całego województwa suwalskiego, m.in. Ełku, Mikołajek, Augustowa czy Węgorzewa. Grała także orkiestra dęta kopalni Moszczenica z Jastrzębia Zdroju.
Konkurencje turniejowe rozpoczęły się o godz. 14. Pierwszy blok odbył się pod wspólną nazwą „Potyczki Rodzinne”. Pisz reprezentowały m.in. rodziny Mielczarczyk, Kisiel i Cichy. Następnie odbyły się „Potyczki Zawodowe” z udziałem strażaków, hydraulików, parkieciarzy oraz pracowników służb komunalnych. Ostatnią część rywalizacji stanowiły „Potyczki Kulturalne”.
Teleturnieje odbywały się jednocześnie w Piszu i Słubicach z udziałem reprezentantów obu drużyn. Materiał rejestrowały ekipy TVP. Konkurencje miały być transmitowane na żywo w ogólnopolskiej telewizji, ale relację z Pisza i Słubic uniemożliwiły problemy ze sprzętem. Jak wspomina Wiesław Gotowicz, który pracował w komitecie organizacyjnym, nagrania zostały wyemitowane w telewizji około dwa tygodnie później. Pisz uległ Słubicom jednym punktem, a wpływ na werdykt końcowy mieli także widzowie, którzy mogli dzwonić do studia w Warszawie.
Przyjazd ekipy telewizyjnej był dobrym argumentem do zrobienia remontów i inwestycji w mieście. Odnowiono elewacje budynków w centrum Pisza, przebudowano ul. Kościuszki, podjęto decyzję o budowie nowych bloków mieszkalnych przy ul. Dworcowej oraz Konopnickiej wraz z utworzeniem spółdzielni „Międzyzakładowa”. Z tego okresu pochodzi także piosenka „Napisz do mnie na Pisz”, śpiewana przez Danutę i Andrzeja Dziupińskich, a na pamiątkę Turnieju jedna z ulic w Piszu nosi nazwę Słubicka.
Udział w Telewizyjnym Turnieju Miast miał mobilizować także lokalną społeczność do różnego rodzaju przedsięwzięć, zwanych potocznie czynami. W Piszu odbyła się zbiórka funduszy społecznych na budowę Szpitala Rejonowego, wsparta m.in. przez władze miast z regionu. Nowy szpital miał powstać przy dzisiejszej ul. Leśnej, ale inwestycji nie udało się zrealizować. Wstrzymały ją władze wojewódzkie w Suwałkach. Do szpitala trafiła za to karetka – duży fiat, przekazana przez załogę MPT Taxi Warszawa. Decyzją Ministra Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej Piszowi przyznano nagrodę w postaci sprzętu komunalnego o wartości ok. 2 mln zł.