W majówkę, sezon żeglarski otworzymy na własną odpowiedzialność

Na progu nowego sezonu nie mamy dobrych wieści dla żeglarzy. RZGW w Warszawie wstrzymuje otwarcie szlaku żeglownego na Wielkich Jeziorach Mazurskich z dniem 1 maja.

Z informacji płynących z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie wynika, że przyczyną decyzji jest wysoki stan wód, który na w Wielkich Jeziorach Mazurskich przekroczył stan alarmowy.

Wysoka podniesiona nawet o kilkadziesiąt centymetrów woda stwarza niebezpieczeństwo dla żeglujących zwłaszcza pod mostami i liniami energetycznymi. Dlatego też Zarząd Zlewni w Giżycku zmuszony został do wstrzymania otwarcia szlaku żeglownego na rzece Pisie i Wielkich Jeziorach Mazurskich, co czynił od lat 1 maja.

Oficjalny komunikat w tej sprawie na stronie RZGW Warszawa ma ukazać się jeszcze w tym tygodniu. Kiedy otwarcie szlaku żeglownego może nastąpić, dziś jest to trudne do przewidzenia i zależy przede wszystkim od pogody i ilości opadów.

Podobna sytuacja z zakazem udostępnienia szlaków żeglownych, której przyczyna była zupełnie odwrotna zaistniała całkiem nie tak dawno, bo we wrześniu 2015 roku. Wówczas ze względu na suszę i bardzo niski stan wody szlaki żeglowne WJM zamknięto 15 września.

W komunikacie RZGW Warszawa podano wówczas, że zamknięcie szlaku nie oznacza zakazu pływania. – Pływać można ale na własną odpowiedzialność-informowała wówczas Urszula Tomoń, rzecznik prasowy RZGW w Warszawie.