W Dniu Wolnej Sztuki, Muzeum zaprasza do zwiedzania-wstęp wolny.

Muzeum Ziemi Piskiej po raz drugi włączyło się w ogólnopolską akcję Dzień Wolnej Sztuki. Ideą jest zachęcanie do zwiedzania placówek kulturalnych. W najbliższą sobotę w piskim muzeum zostaną zaprezentowane trzy wyjątkowe eksponaty. Wstęp wolny.

Przed nami Dzień Wolnej Sztuki, ogólnopolska akcja, która promuje zwiedzanie muzeów i innych placówek kulturalnych, udostępniających swoje zbiory. Sobotnie wydarzenie, utrzymane w coraz modniejszym duchu „slow”, wydaje się być idealną propozycją, by ostatecznie zakończyć okres świąteczny, pełen zgiełku, pośpiechu i suto zastawionych stołów. Każdy, kto chce dać sobie chwilę wytchnienia, marzy o duchowej uczcie, powinien w sobotę wybrać się do Muzeum Ziemi Piskiej.

Bezpłatne zwiedzanie rozpocznie się o godz. 12. Piscy muzealnicy udostępnią tylko trzy eksponaty, bo ideą akcji jest jakość, a nie ilość. Uczestnicy poznają historię efektownej ławy myśliwskiej, znajdującej się w korytarzu muzeum, a także obejrzą kancjonał mazurski oraz księgę „Sculptura historiarium et temporum memoratrix”, która jest XVIII-wiecznym atlasem gograficznym.

-Takie „wolne” zwiedzanie ma kilka wymiarów. Po pierwsze, ma pokazać zwiedzającym, że wchodząc do muzeum nie trzeba zwiedzać go całego. Tak jak w ruchu slow food, chodzi o „delektowanie” się obiektem, inspirowanie się nim, a to wymaga czasu. Po drugie, jest ono wolne także pod względem intelektualnym. Podczas akcji nie liczy się to, co mówią o obiekcie specjaliści. Liczy się to, co sami czujemy i myślimy oglądając go-mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej.

Przy każdym z wystawionych eksponatów będą stali przewodnicy muzealni. Ich zadaniem będzie zmobilizowanie uczestników spotkania do głębszego zastanowienia się nad dziełem, wskazanie wątków, które mogą stać się przyczynkiem do ciekawej dyskusji.

-Dzień Wolnej Sztuki ma uświadamiać, że muzea można zwiedzać bez żadnych kompleksów, a do oglądania sztuki nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza czy wykształcenie – mówi Zuzanna Stańska, organizatorka i pomysłodawczyni akcji.

Dzień Wolnej Sztuki będzie organizowany w najbliższą sobotę w ponad 70 muzeach w całym kraju, a w Piszu odbędzie się raz drugi. Mała, regionalna placówka także dysponuje niezwykle ciekawymi eksponatami, przy których warto się zatrzymać, dokładnie obejrzeć i lepiej zgłębić historię.

Źródło i fot. Muzeum Ziemi Piskiej