Pijany jak „stodoła” kierowca obok nietrzeźwy pasażer-pojazd zatrzymało trzech mężczyzn.

Blisko trzy promile za kierownicą. Pijany mieszkaniec gminy Ełk powinien dziękować trójce mężczyzn, którzy wyeliminowali jego pojazd z ruchu. Jazda w takim stanie mogła doprowadzić do tragedii.

W poniedziałek przed godz. 18 w Drygałach trzech mężczyzn zatrzymało Fiata Stilo, którym z nietrzeźwym pasażerem jechał bardzo pijany kierowca.
Trójka mężczyzn podróżowała Renault Laguna. Przed nimi jechał samochód marki Fiat Stilo. Sposób jazdy tym autem sugerował, że kierowca jest najprawdopodobniej pod działaniem alkoholu. Kierowca Renault wyprzedzili Fiata, a następnie wspólnie z pasażerami zatrzymali pojazd uniemożliwiając mu dalszą jazdę. Za kierownicą siedział kompletnie pijany mężczyzna, a obok równie nietrzeźwy pasażer.

O zdarzeniu panowie powiadomili policję. Funkcjonariusze ustalili, że kierujący fiatem to 51-letni mieszkaniec gminy Ełk. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało ponad 3 promile alkoholu w organizmie.

Postawa mężczyzn jadących renault z Ełku i Bemowa Piskiego zasługuje jak najbardziej na pochwałę. Zatrzymując pijanego kierowcę być może zapobiegli tragedii na drodze.
Za jazdę w stanie nietrzeźwości kierującemu fiatem grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymanie obywatelskie
Polskie prawo daje każdemu z nas możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku. O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 §1 kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości”. W §2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji. Zatrzymanie nietrzeźwego kierującego jest klasycznym przykładem zatrzymania obywatelskiego.
Zdjęcie jest ilustracja do tekstu