Nowe „Znad Pisy” prezentem na jubileusz miasta

Muzeum Ziemi Piskiej organizuje w najbliższych miesiącach cykl wydarzeń z okazji 650-lecia nadania Piszowi praw osadniczych i bartnych. Jubileuszowe uroczystości zainauguruje 17 marca wykład dr. Jerzego Marka Łapo. W listopadzie, w dniu rocznicy, zaplanowano promocję najnowszego numeru pisma „Znad Pisy”.

W 1367 roku komtur bałgijski Ulryk Fricke nadał mieszkańcom osady przy piskim zamku przywilej wolnego rybołówstwa, bartnictwa i myślistwa. To jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego miasta, które pozwoliło na rozwój grodu nad Pisą. Historia Pisza jest niezwykle interesująca i cały czas skrywa wiele tajemnic, które są źródłem inspiracji badań i poszukiwań kolejnych pokoleń historyków oraz miłośników regionalistyki.
W tym roku przypada 650-lecie nadania Piszowi praw osadniczych i bartnych. Cykl wydarzeń rocznicowych zaplanowało Muzeum Ziemi Piskiej. W program uroczystości wpisują się wykłady, Noc Muzeów, a także wydanie nowego, podwójnego numeru pisma „Znad Pisy”.

– Chcemy poruszyć tematy niezwykle istotne w historii naszego miasta. Przede wszystkim skupimy się na zaprezentowaniu życia mieszkańców tych ziem, by pokazać, czym się zajmowali, jak radzili sobie w trudnych momentach, w co wierzyli – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Zaprosiliśmy szereg historyków zajmujących się tematyką regionalną, których piszanie, uczestniczący w wydarzeniach organizowanych przez nasze muzeum, na pewno znają i cenią. Nową postacią będzie Robert Marek Jurga. To światowej klasy specjalista zajmujący się fortyfikacjami, który ma niezwykle duże doświadczenie badawcze i uczestniczy w wielu międzynarodowych projektach. Liczę, że każdy znajdzie interesujący temat. Zapraszam do śledzenia naszej strony internetowej www.muzeumziemipiskiej.pl oraz naszego konta na Facebooku. Warto już dzisiaj zapoznać się z harmonogramem wydarzeń i zaplanować sobie czas na regularne wizyty w muzeum.

Inauguracja cyklu wydarzeń już 17 marca. O godz. 18 w muzeum odbędzie się wykład dr. Jerzego Marka Łapo, który niezwykle ciekawie i barwnie opowiada o historii regionu. Tym razem zaproszony historyk zaprezentuje kryminałki, o których przed ponad wiekiem rozpisywały się lokalne gazety.

Kolejne wydarzenie 7 kwietnia. Dr Alicja Dobrosielska skupi się wówczas na średniowiecznym bartnictwie, którym parali się Prusowie. W harmonogram uroczystości jubileuszowych wpisuje się także tegoroczna Noc Muzeum przygotowywana przez MZP pod honorowym patronatem Roberta Trąbki, nadleśniczego Nadleśnictwa Pisz. Tematem będzie wydarzenie z najnowszej historii Pisza, czyli huragan, który spustoszył część Puszczy Piskiej latem 2002 roku.

Pierwszy wykład po wakacyjnej przerwie, 15 września wygłosi dr hab. Zbigniew Kudrzycki, omawiając dzieje pogranicza mazowiecko-pruskiego. Z kolei spotkanie, które odbędzie się 13 października, będzie nawiązywało do 500-lecia reformacji. Ks. dr Krzysztof Bielawny zaprezentuje aktualny stan zachowania świątyń ewangelickich w byłych Prusach Wschodnich. Prawdziwym finałem uroczystości, dokładnie w dniu 650. rocznicy nadania Piszowi praw osadniczych i bartnych będzie minikonferencja naukowa, zaplanowana 10 listopada. W ręce czytelników zostanie wówczas oddany nowy numer pisma popularno-naukowego „Znad Pisy”. W swoich wystąpieniach tematy opisane w publikacji zaprezentują prof. Grzegorz Białuński, dr Jerzy Marek Łapo oraz Robert Marek Jurga. W nowym numerze znajdą się opracowania ponad 20 autorów. W tym gronie są utytułowani naukowcy, pasjonaci historii oraz mieszkańcy Pisza.

– Promocja „Znad Pisy” to wydarzenie, które swoją rangą zdecydowanie odpowiada wadze rocznicy – dodaje dr. Aneta Karwowska. – Pismo wpisuje się w najnowszą historię naszego regionu i od ponad 20 lat jest prawdziwą skarbnicą wiedzy. Dodatkowo, 10 listopada zaprezentujemy kopię przywileju nadanego „wiernym mieszkańcom pod zamkiem w Piszu”. Został nam udostępniony przez Archiwum Państwowe w Berlinie, które dysponuje dokumentami z terenu Prus. Czeka nas niezwykle ciekawe wydarzenie. Dołożymy wszelkich starań, by godnie uczcić przypadający w tym roku jubileusz naszego miasta.

Cykl wydarzeń przygotowanych dla uczczenia jubileuszu 650-lecia prezentuje się naprawdę imponująco. Piszanie po raz kolejny będą mieli okazję spotkania w Muzeum Ziemi Piskiej niezwykle interesujących gości, którzy mają ogromną wiedzę na temat dziejów regionu i u niejednego słuchacza potrafili rozbudzić historyczną pasję.

źródło MZP