Kapłańskie szaty w piskim muzeum
20120623-DSC_0935
Najcenniejszą częścią wystawy są dwie ozdobione pasami kontuszowymi dalmatyki z kościoła w Janówce, które zostały uszyte na przełomie XVIII-XIX wiekua ekspozycji można obejrzeć zabytkowe szaty liturgiczne udostępnione przez cztery parafie diecezji ełckiej – Bargłów Kościelny, Janówkę, Augustów oraz Bakałarzewo.
Niecodzienną wystawę „Zabytkowe szaty liturgiczne Diecezji Ełckiej”możemy od piątku oglądać w Muzeum Ziemi Piskiej. Czasowa ekspozycja prezentuje cenne ornaty, dalmatyki, kapy i inne paramenty udostępnione przez kilka parafii z naszego regionu.
Nowa wystawa przygotowana w Muzeum Ziemi Piskiej prezentuje niezwykle cenne szaty liturgicznie użyczone przez kilka parafii z diecezji ełckiej i jest niewątpliwie kulturalnym wydarzeniem roku w naszym regionie. Wśród zbiorów nie brakuje XIX-wiecznych orantów i dalmatyk wykonanych ze szlacheckich pasów kontuszowych, niezwykle cennych tkanin czy nici z domieszką złota i srebra. Zwiedzający mogą podziwiać także misternie wykonane zdobienia, poznać ich symbolikę, a także znaczenie poszczególnych elementów stroju kapłana.
Na wystawie prezentowane są paramenty liturgicznie z parafii w Augustowie, Bargłowie Kościelnym, Janówce, Monkiniach, Bakałarzewie oraz z katedry w Ełku. Pierwsza grupa zwiedzających oglądała zbiory w piątkowe popołudnie. W wernisażu uczestniczyło kilkudziesięciu zaproszonych gości z całego regionu. Oficjalnie wystawę otworzyli dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej, oraz sprawujący nad nią patronat honorowy ks. biskup Jerzy Mazur. W organizację tego wyjątkowego wydarzenia zaangażowali się również Andrzej Szymborski, burmistrz Pisza, Jerzy Wojciech Małecki, poseł na Sejm RP oraz Dwór Kaliszki.
– Jestem bardzo dumna, że Muzeum Ziemi Piskiej jest gospodarzem tak wyjątkowego wydarzenia pod względem historycznym, artystycznym i duchowym – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – W swoim wystąpieniu podczas otwarcia wystawy cytowałam słowa Jana Pawła II, który podkreślał, że świadomość własnej przeszłości jest kluczem do przekazania kolejnym pokoleniom wspólnego dobra, jakim jest dorobek naszej ojczyzny. Kościół katolicki od wieków wspierał, tworzył i chronił wartości chrześcijańskie oraz tożsamość narodową Polaków.
Ks. biskup Jerzy Mazur zdradził plany utworzenia muzeum diecezjalnego. Przyznał, że okazją ku temu jest jubileusz 25-lecia diecezji ełckiej, a wystawę przygotowaną w Piszu uznał za bardzo dobry krok i serdecznie dziękował wszystkim zaangażowanym w zebranie zabytkowych szat oraz zorganizowanie ekspozycji. Uczestnicy wernisażu wysłuchali wykładu wprowadzającego, wygłoszonego przez historyk sztuki dr Annę Sylwię Czyż, która pełni funkcję kuratora wystawy. Zebrane paramenty liturgicznie prezentował Tomasz Jakubowski, kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie. Spotkanie w muzeum było drugim wydarzeniem w programie otwarcia wystawy. Wcześniej zaproszeni goście spotkali się w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Piszu. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. biskup Jerzy Mazur, a nabożeństwo uświetnił pięknym śpiewem chór Vox Matris pod dyrekcją Marine Mkrtczjan.
Ekspozycja będzie prezentowana do 7 maja w godzinach pracy muzeum. Dzieci i młodzież ze szkół dodatkowo mogą wziąć udział w warsztatach tematycznych, podczas których prezentowana będzie spuścizna stanu szlacheckiego. Zapisy na zajęcia w Muzeum Ziemi Piskiej lub pod numerem telefonu 87 423 22 64.