Leśnicy uratowali kolejnego bielika

Osłabionego ptaka odnaleziono wczoraj (7 stycznia) na półwyspie Czarny Róg, w leśnictwie Browarnik. Ranny bielik nie mógł latać, gdyby nie pomoc leśników niechybnie by zginął.

Okazało się, że ptak ma uszkodzone lewe skrzydło. Prawdopodobnie został ranny w walce o gniazdo, gdyż bieliki właśnie teraz szykują się do godów.

Jeszcze tego samego dnia bielika przewieziono do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce Wielkiej. Tam pod specjalistyczną opieką będzie wracało do zdrowia. Dzięki pomocy leśników bielik po rehabilitacji wróci nad jez. Roś.

Przypomnijmy, że to już drugi uratowany przez leśników bielik z Puszczy Piskiej. Pierwszego ptaka pod koniec stycznia odnaleziono nad brzegiem jeziora Orzysz w Nadleśnictwie Drygały.

Bielik
Bielik w Polsce od 1952 roku znajduje się pod ścisłą ochroną. Na terenie Nadleśnictwa Pisz występuje jedenaście miejsc ochronnych stałego przebywania i rozrodu bielika. Dzięki ochronie przestał być w naszym kraju rzadkością a jego liczebność systematycznie wzrasta.
Warto wiedzieć, że bielik błędnie kojarzony i nazywany jest orłem. Popularnie określenie „orzeł bielik” zawiera systematyczny błąd. Należy on bowiem do rodziny jastrzębiowatych. Najbardziej widoczna różnica polega na tym,. że jastrzębiowate nie mają piór na skokach tuż przy szponach, orły natomiast takie posiadają. Upierzenie bielika też nie jest białe a brunatne. Z wiekiem natomiast ogon i głowa stają się coraz bardziej białe.
Gniazdo bielika potrafi mieć 2 metry wysokości i ważyć nawet 1 tonę.
Źródło i fot. Nadleśnictwo Pisz