Amerykańscy żołnierze z wizytą w Piszu

Wczoraj w Starostwie Powiatowym w Piszu gościli przedstawiciele kontyngentu sił NATO. Żołnierze spotkali się z samorządowcami oraz policją, rozmowy dotyczyły zasad współdziałania i kwestii bezpieczeństwa.

Głównym celem spotkania było omówienie kwestii bezpieczeństwa mieszkańców jak też żołnierzy, co związane  jest z pobytem wojsk zagranicznych na terenie gmin Biała Piska i Orzysz. Od 1 kwietnia stacjonować tam będzie około 1300 – 1600 żołnierzy sił NATO, którzy będą się zmieniać w systemie rotacyjnym co 9 miesięcy.

Dyskusja objęła też kwestię nawiązania kanałów współpracy pomiędzy wojskami NATO, samorządem i lokalnymi przedstawicielami zarówno służb mundurowych jak i cywilnych. Wojskowych interesowało też nastawienie lokalnej ludności do żołnierzy amerykańskich, którzy wkrótce przyjadą do wskazanych jednostek.

Na czele delegacji wojskowych stali kapitan Thomas Opalak z USA Civil Affairs– jednostki odpowiedzialnej za szeroko pojęte kontakty z ludnością cywilną oraz major Wojciech Zaborowski z Jednostki Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NFIU). Gości w roboczym spotkaniu podjęli: Marek Wysocki, wicestarosta Powiatu Piskiego, Radosław Drach, Komendant Powiatowy Policji w Piszu, major Tomasz Jakubczyk, Komendant Wydziału Żandarmerii w Bemowie Piskim. W spotkaniu uczestniczyli także komendanci komisariatów policji w Białej Piskiej oraz Orzyszu, na których terenie stacjonować będą wojska NATO – komisarz Grzegorz Kobeszko i podkomisarz Artur Modzelewski.

źródło i fot.-Starostwo Powiatowe w Piszu