Oparzenia, urazy głowy, rąk, oczu, uszkodzenia słuchu-ostrożnie z fajerwerkami

Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie – przed nami Sylwester i Nowy Rok używając fajerwerków zachowajmy szczególną ostrożność. Pamiętajmy, alkohol, „ułańska fantazja” w połączeniu z fajerwerkami mogą doprowadzić do tragedii.

W związku ze zbliżającym się okresem noworocznym policjanci przypominają, że na terenie województwa warmińsko – mazurskiego obowiązują ograniczenia, jeśli chodzi o używanie wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych. Wyrobów takich możemy używać jedynie w dniach 31 grudnia oraz 1 stycznia (Sylwester i Nowy Rok), a także 13 i 14 stycznia (Sylwester i Nowy Rok w obrządku prawosławnym). W przypadku naruszenia tego zakazu mandat karny może wynieść nawet 500 zł.

W jedną noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. W tym czasie na terenie całego kraju dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. 80 proc. ofiar stanowią mężczyźni w wieku 19-50 lat. Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy i rąk, urazy oczu i uszkodzenia słuchu.

Policja przypomina, że sprzedawanie fajerwerków osobom do 18 roku życia jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 2 lat więzienia. Do amatorów wystrzałowej zabawy apelują również właściciele zwierząt: psów, kotów, dla których głośne wybuchy i eksplozje, to ogromny stres.

KUPUJESZ-sprawdź, czy:
Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.
UŻYWASZ-pamiętaj:
Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone.
Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj
się nad ładunkiem – stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce.
Wybierz miejsce, w którym – korzystając z fajerwerków – nie zrobisz nikomu krzywdy i
niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie
energetyczne.
Źródło KKP w Piszu-podkom. Anna Szypczyńska