Ruszyły przygotowania do budowy drugiej śluzy w Guziance

Wycinka drzew na cypelku przy śluzie Guzianka zapoczątkowała realizację projektu „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy Guzianka II i remontem śluzy Guzianka I.

Prowadzona w minionym tygodniu wycinka drzew, to tzw. prace przygotowawcze. Cały projekt obejmujący kilka inwestycji na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich zaplanowano na lata 2016-2021. Jego wartość to około 181.500.000 PLN.

-Dokładnego harmonogramu prac jeszcze nie ma na razie aktualizowana jest dokumentacja projektu, który podzielono na trzy etapy. Pierwszy etap, to właśnie budowa śluzy Guzianka II oraz udrożnienie szlaku wodnego na przesmyku jezior Mikołajskie-Tałty jak również przebudowa nabrzeża Jeziora Ryńskiego-powiedziała Urszula Tomoń, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.

W dwóch kolejnych etapach zaplanowano przebudowę i umocnienie 5 kanałów na szlaku od Mikołajek do Giżycka, udrożnienie szlaku wodnego na Kanale Giżyckim, przebudowę nabrzeży jezior: Mikołajskiego, Niegocin, Nidzkiego oraz brzegów rzeki Pisy – II etap. Trzeci etap, obejmie remont śluzy Guzianka I oraz śluzy i jazu w Kwiku, udrożnienie szlaku wodnego WJM poprzez prace hydrotechniczne przy kanałach i ich połączeniach z jeziorami, przebudowę umocnień trzech kanałów i rzeki Węgorapy, przebudowę nabrzeży jezior: Mikołajskie i Niegocin