Amerykańscy żołnierze już pakują sprzęt na przyjazd do Giżycka i Orzysza

Niemal tysiąc pojazdów wojskowych od ciężarówek, po czołgi wkrótce z USA przypłynie statkami do Europy. W przyszłym roku brygada pancerna licząca tysiące amerykańskich żołnierzy, w ramach tzw. wzmocnienia flanki wschodniej, trafi do Polski i innych państw nadbałtyckich NATO. Część wojsk stacjonować będzie również w Giżycku i Orzyszu.

W amerykańskich bazach wojskowych właśnie ruszyły przygotowania do tej ogromnej logistycznej operacji, jakiej nie było od lat. Do tej pory armia USA przerzucała do Europy co najwyżej bataliony liczące najwyżej kilkuset żołnierzy. Teraz głównie na okrętach, na stary kontynent przerzucone zostaną setki kontenerów lekkiego sprzętu, tysiące pojazdów, w tym czołgi M1 Abrams oraz brygady wojska liczące kilka tysięcy żołnierzy.

Operacja „pakowania” wojska i sprzętu brygady pancernej 3. ABCT właśnie rozpoczęła się w Fort Carson. Według planów potrwa ona do grudnia. W styczniu pierwsze statki dotrą do portu Bremerhaven w Niemczech. Z Niemiec żołnierze i sprzęt będzie rozlokowywany na terenie sześciu państw NATO w tym Polski. Część amerykańskich wojsk trafi też do Giżycka i Orzysza.