Z mapą i kompasem w poszukiwaniu przygody

Puszcza Piska jest miejscem wielu imprez o charakterze rekreacyjnym, przyrodniczym i sportowym. Grupa miłośników od kilku lat promuje biegi na orientację, a dobrą okazją do rozpoczęcia przygody z dyscypliną, która łączy w sobie wiele elementów jest III Puchar Puszczy Piskiej.

Mazury to idealne miejsce do uprawiania biegów na orientację. Piękne krajobrazy warto podziwiać podczas pieszych wycieczek, a nie zza szyby samochodu. W okolicach Rucianego-Nidy na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Maskulińskie istnieje kilkanaście oznakowanych tras z punktami kontrolnymi. Zaliczenie choćby połowy z nich gwarantuje dotarcie w niezwykle urokliwe miejsca.

W regionie odbywa się coraz więcej imprez organizowanych z myślą o miłośnikach rywalizacji z mapą i kompasem w lesie. Zawody promujące biegi na orientację w Puszczy Piskiej mają kilkuletnią tradycję. Ich głównym propagatorem jest Marek Szczepański, nauczyciel Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie oraz trener i zawodnik UKS Technik Ruciane-Nida. Wraz z podopiecznymi od kilku lat dominuje w rywalizacji szkół leśnych w kraju i stanowi mocną grupę w reprezentacji Polski podczas Mistrzostw Europy Leśników.

Miłośników BnO nie brakuje także wśród naszych leśników. Nadleśnictwa Strzałowo, Maskulińskie i Spychowo są głównymi partnerami imprez organizowanych przez ZSL. Podobnie będzie 14 maja, gdy zawody odbędą się w lesie pomiędzy Karwicą i Spychowem. Leśnicy w imponują w roli gospodarzy, myśląc nie tylko o uczestnikach zawodów, ale także osobach towarzyszących. Dzięki stoiskom edukacyjnym i zabawom dla najmłodszych, pysznym jedzeniu szykowanym w myśliwskich kociołkach oraz innym atrakcjom zawody zawsze przybierają formułę pikniku.

_DSC0243 (1)

Trasy podczas III Pucharu Puszczy Piskiej w BnO będą liczyły od kilku do ok. 10 km w poszczególnych grupach wiekowych. Co roku jest także kategoria rodzina, w których wspólnie po lesie spacerują rodzice lub dziadkowie z dziećmi, a podczas jesiennej edycji na podium stanęła… kobieta w ciąży. Lokalne zawody to znakomita okazja, by rozpocząć przygodę z biegami na orientację. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 maja. Więcej informacji pod numerem tel. 509 502 727 udzieli Marek Szczepański.

Formuła rywalizacji zakłada pokonanie trasy z zaznaczonymi punktami kontrolnymi w jak najkrótszym czasie. Zawodnicy potwierdzają swoją obecność w punkcie za pomocą elektronicznego czipa. By dostać się w określone miejsce stosują z reguły dwie techniki poruszania się po lesie. Często łączą je, by obrać jak najbardziej optymalną drogę. Jedną z nich jest tzw. azymut lub po prostu krecha. Wówczas biegnie się lub maszeruje w kierunku wyznaczonym przez kompas. Inną metodą jest wybieranie dróg i ścieżek o lepszej przebieżności, ale to wiąże się często z dokładaniem dodatkowego dystansu.

biegi maj - plakat