Minuty od medalu

Marek Szczepański i Mateusz Pańkowski reprezentowali UKS Technik Ruciane-Nida w Mistrzostwach Polski w Długodystansowym Biegu na Orientację w Suwałkach. Marek Szczepański w kategorii 60-latków zajął 7. miejsce.

Dwaj nauczyciele Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie rywalizowali w Mistrzostwach Polski w Długodystansowym Biegu na Orientację. Na start zdecydowali się Marek Szczepański i Mateusz Pańkowski. Obaj BnO trenują od kilku lat i razem z młodzieżą startują w rywalizacji leśników, łącznie z wyjazdami na Mistrzostwa Europy.

Po wyrobieniu licencji Polskiego Związku Orientacji Sportowej reprezentanci UKS Technik Ruciane-Nida coraz częściej próbują swoich w najmocniej obsadzonych zawodach w Polsce. W Długodystansowych Mistrzostwach Polski, które odbyły się w Suwałkach, startowali po raz drugi. Przed rokiem obaj debiutowali w Sztutowie.

Trasy biegów podczas liczyły od kilku do blisko 30 km. Trudnością był nie tylko dystans, ale także ukształtowanie terenu. Zawodnicy musieli być bardzo dobrze przygotowani kondycyjnie i wystrzegać się błędów, bo na takim poziomie wpływ na końcowy wynik może mieć jedna niewłaściwa decyzja.

Przekonał się o tym Marek Szczepański, który w rywalizacji 60-latków zajął 7. miejsce. O ile dwaj pierwsi zawodnicy byli poza jego zasięgiem, to mógł pokusić się o brązowy medal. Do 3. miejsca stracił niemal równo 10 minut, kończąc zmagania z czasem 119,37 min.

– Już do pierwszego punktu biegłem dwukrotnie dłużej niż większość zawodników – mówi Marek Szczepański. – Potem pogubiłem się jeszcze raz, gdy zatrzymał mnie inny zawodnik i poprosił o pomoc w ustaleniu miejsca, w którym się znajduje. Pomogłem mu, ale sam na tym straciłem. Błędy były kosztowne, więc mam czego żałować, ale z drugiej strony to jeszcze bardziej motywuje do pracy na treningach.

Mateusz Pankowski nie ukończył rywalizacji w najmocniej obsadzonej grupie M-21. Zszedł z trasy po blisko pięciu godzinach. Zdołał odnaleźć 32 z blisko 50 punktów kontrolnych. Poziom trudności podczas mistrzostw był bardzo wysoki. W grupie M-21 do mety dotarło tylko 10 spośród 27 zawodników.

Miłośnicy BnO z Rucianego-Nidy w ten weekend zaplanowali kolejne starty. Uczestniczą w trzydniowych zawodach z Radzyminie koło Warszawy. W połowie maja odbędzie się III Puchar Puszczy Piskiej w Biegach na Orientację. Zawody organizowane wspólnie przez Zespół Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie oraz Nadleśnictwa Spychowo i Maskulińskie to impreza o charakterze otwartym. Trasy będą liczyły od kilku do 10 km. To znakomita okazja, by rozciąć przygodę z biegami na orientację. Zgłoszenia i więcej informacji pod numerem tel. 509 502 727.