„Czyszczą” komputery i szantażują

Dostałeś informacje od kuriera o przesyłce, bądź ostrożny. Pochopne otwarcia maila może kosztować cię wiele nerwów, zdrowia, czy pieniędzy.

Jak widać cyberprzestępcy nie próżnują i wciąż wymyślają nowe sposoby na szybki zarobek.
W ostatnich dniach od mieszkańców naszego regionu policjanci otrzymali kilka zgłoszeń o szantażu i próbach wyłudzenia okupu w sieci internetowej.

Sposób polega na tym, że na skrzynki mailowe przychodzi fałszywa informacja o nieodebranej przesyłce kurierskiej. Jeśli nieopatrznie w nią klikniemy, a jeszcze gorzej jeśli rozpoczniemy ściąganie, bądź otwieranie zawartych w niej załączników będziemy mieli problem.

Wraz z otwarciem „fałszywki” rozpakowuje się bowiem oprogramowanie szyfrujące umożliwiające dostęp do danych na dysku naszego komputera. Gdy proces dobiegnie końca na monitorze pojawia się komunikat z żądaniem okupu w zamian za nie ingerowanie i nie wykorzystywanie naszych danych.

Jedyną obroną przed przestępstwem jest ignorowanie i usuwanie podejrzanych maili.
W przypadku takiego ataku warto też sprawę zgłosić policji. Jak pokazują statystyki ilość tego rodzaju przestępstw nie jest mała. Tylko w pierwszym kwartale tego roku policjanci z KWP w Olsztynie wykryli 177 przestępstw. W ubiegłym roku podobnych odnotowano 1300.