Są pieniądze na drugą śluzę w Guziance

Budowa nowej śluzy w Guziance i remont istniejącej przeprawy to jedna z głównych inwestycji w na Mazurach w ramach z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2014-2020. Wczoraj w Olsztynie podpisano stosowne dokumenty, a prace mają rozpocząć się w przyszłym roku.

Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie doszły do porozumienia w sprawie inwestycji dużych inwestycji turystycznych w najbliższych latach, które zostaną sfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2014-2020. Dzięki temu szlak Wielkich Jezior Mazurskich ma być bezpieczniejszy i atrakcyjniejszy dla turystów.

Wśród planowanym inwestycji jest budowa nowej śluzy w Guziance i remont istniejącej przeprawy. Co roku z jeziora Bełdany w kierunku Rucianego-Nidy i w drugą stronę przeprawianych jest około 20 tys. jachtów, a śluza należy do jednej z najbardziej charakterystycznych budowli na Mazurach. Plany budowy nowej przeprawy były od lat, ale dopiero teraz znaleziono środki na sfinansowanie prac.

Inwestycje mają odbyć się także w innych miejscach szlaku żeglownego na Mazurach. Zaplanowano m.in. przebudowę przesmyku pomiędzy jeziorami Tałty i Mikołajskie oraz nabrzeża w Rynie. Z zarezerwowanej puli środków będą pieniądze także na wsparcie budowy Mazurskiej Pętli Rowerowej, która ma liczyć ok. 300 km i połączyć kilka powiatów.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2014-2020 zarezerwowano na inwestycje 180 mln zł. Prace mają rozpocząć się w przyszłym roku i będą podzielone na kilka etapów. Muszą zakończyć się do 2020 roku, gdy trzeba będzie rozliczyć się ze środków programu.