Gdzie powstanie baza amerykańskich wojsk pancernych?

W dniach 8-9 lipca br. w Warszawie odbędzie się odbędzie się szczyt NATO. Tam zapadnie ostateczna decyzja o miejscu stacjonowania amerykańskiej brygady pancernej. Czy Prezydent Stanów Zjednoczonych – Barak Obama będzie przy okazji zwiedzał Mazury?

– Mamy taką nadzieję – odpowiada Burmistrz Pisza – Andrzej Szymborski – Otrzymałem zapewnienie, że po zakończeniu sesji plenarnej NATO pan prezydent uda się na zwiedzanie Archikatedry we Fromborku, a następnie prawdopodobnie odwiedzi Twierdzę Boyen w Giżycku. W Piszu spotka się z mieszkańcami Mazur i tutaj zakończy się oficjalna wizyta delegacji USA. 10 lipca rano Barak Obama odleci z lotniska w Szymanach do Warszawy, a następnie w dalszą podróż do Stanów.

Burmistrz Szymborski liczy, że ta wizyta będzie przełomem, ponieważ Departament Stanu sygnalizował, że prezydent chciałby, aby jego wizyta przyniosła jakieś wymierne i konkretne efekty. Nie wiadomo jednak, co tak naprawdę zamierza Prezydent USA. Dobiega końca jego druga kadencja, więc jest prawdopodobne, że może chodzić o zniesienie wiz wjazdowych dla Polaków. Pewne natomiast jest, że Barak Obama weźmie udział we wmurowaniu kamienia węgielnego jednej z większych inwestycji zlokalizowanej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej położonej na terenie gminy Pisz.

Mówi się również, że spotkanie z mieszkańcami Mazur, które odbędzie się w Piszu ma ocieplić wizerunek amerykańskiej armii w tej części Polski. Część komentatorów uważa, że zwiedzanie archikatedry we Fromborku i twierdzy w Giżycku jest tylko pretekstem dla amerykańskiej administracji. W rzeczywistości chodzi o lokalizację przyszłej bazy wojsk amerykańskich, która musi znajdować się w odpowiedniej odległości operacyjnej od granicy z Obwodem Kaliningradzkim i zapewnić łatwy przerzut czołgów na Litwę. Czyżby chodziło o jednostkę wojskową w Szerokim Borze Piskim?

– To są spekulacje, które dla mnie, jako burmistrza naszej gminy, są bez znaczenia. – mówi Andrzej Szymborski – Już sama wizyta prezydenta będzie wielkim wydarzeniem. Jeżeli Amerykanie będą ponadto inwestować w naszej strefie ekonomicznej, to uważam, że osiągnęliśmy pewien przełom, który przełoży się na powstawanie nowych miejsc pracy i nowoczesne technologie.