Poligon czeka na śmiałków

Około 30 km będzie liczyła trasa V Biegu Tygrysa, który w sobotę odbędzie się na orzyskim poligonie. Ekstremalny bieg cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Lista startowa została zamknięta kilka dni temu, a wśród uczestników są ludzie z całej Polski.

Bieg Tygrysa doczekał się zimowej edycji. Impreza, łącząca w sobie elementy sportu, wojskowości i surwiwalu, rozwija się z roku na rok, więc przygotowanie rywalizacji na orzyskim poligonie w okresie zimowym było naturalnym krokiem. Zainteresowanie zawodami pokazuje, że decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę.

Limit uczestników wyczerpał się kilka dni temu. Zawodnicy mogli zgłaszać się do biegu indywidualnego lub w dwuosobowych parach. Dla obu grup dystans wynosi ok. 30 km. Dodatkowo pary będą musiały pokonać kilkadziesiąt przygotowanych przeszkód, a drużyna cały czas musi działać razem. Różnica pomiędzy zawodnikami na punkcie kontrolnym powyżej 20 sekund będzie równała się dyskwalifikacji.

Wśród uczestników z całego kraju nie brakuje zawodowych wojskowych, reprezentantów organizacji paramilitarnych, a także klubów sportowych, grup biegowych. Gwarantem powodzenia będzie nie tylko dobre przygotowanie fizyczne, ale także odporność psychiczna, która nie pozwoli poddać się w chwili kryzysu, a takich z pewnością nie zabraknie. Limit czasu na ukończenie biegu wynosi 6 godzin.

Orzyski bieg od początku reklamowany jest jako wyjątkowy, a organizatorzy czerpią z tradycji miejscowej jednostki. Tygrysami nazywano żołnierzy, którzy odsłużyli swoje w słynnej na cały kraj orzyskiej jednostce karnej. Mordercze zajęcia na poligonie były formą resocjalizacji. Teraz na piekielnie ciężkie próby piszą się ochotnicy. Trzeba być naprawdę dobrze przygotowanym, by dotrzeć do mety. Uczestnicy muszą pokonać trasę w mundurach i butach wojskowych.

Przygotowania do biegu trwają od miesięcy, a na początku tygodnia ruszyły prace na poligonie. W wyznaczenie i zabezpieczenie trasy oraz zbudowanie przeszkód zaangażowani są żołnierze z jednostek w Giżycku, Orzyszu i Bemowie Piskim, a także inne służby i współorganizatorzy.

Uczestnicy biegu pojawią się w Orzyszu już w piątek. Część zadeklarowała chęć noclegu w orzyskiej hali widowiskowo-sportowej. W sobotę bazą biegu będzie ogródek jordanowski. Tam odbędzie się odprawa zawodników, a następnie start. Nie zabraknie także atrakcji dla osób towarzyszących i widzów.

Dekorację zwycięzców zaplanowano na godz. 15, ale najszybsi z pewnością dotrą na metę zdecydowanie szybciej. Wszyscy uczestnicy dostaną upominki V Biegu Tygrysa i gadżety przekazane przez sponsorów.